System wdrażany jest we Wrześni w woj. wielkolskim.
Zakres przedsięwzięcia (projektu) obejmuje wykorzystanie osadów ściekowych oraz innej masy organicznej jako odnawialnego nośnika energii. Konwersja (przemiana) masy organicznej polegać będzie m.in. na jej fermentacji metanowej (pierwszy stopień przetworzenia). Wytworzony, w tym procesie biogaz to źródło energii dla systemu (elektrociepłowni biogazowej) prądotwórczo-cieplnego, w którym w skojarzeniu wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna.
Podstawowe elementy proponowanego przedsięwzięcia to biogazownia i agregaty kogeneracyjne oraz instalacja do termicznej konwersji biomasy na energię. Projektowany system konwersji biomasy będzie ściśle zintegrowany z istniejącą oczyszczalnią ścieków. Do procesu fermentacji metanowej dostarczany będzie osad z osadników wtórnych, a więc otwarte komory fermentacyjne zostaną wyłączone z użytkowania. Komory te będą wykorzystywane po wykonaniu zadaszenia jako zbiorniki do okresowego gromadzenia masy pofermentacyjnej. Odciek (frakcja płynna po odwirowaniu masy pofermentacyjnej) kierowana będzie do oczyszczalni ścieków.
Drugi stopień przetworzenia masy organicznej polegać będzie na termicznej przeróbce frakcji stałej masy pofermentacyjnej (po wirówce) oraz wykorzystania energii cieplnej spalin odlotowych z agregatów kogeneracyjnych, w których spalany będzie biogaz. W instalacji termicznej przeróbki biomasy wykorzystane będą, jako wspomagające źródło energii, nadwyżki biogazu gromadzone w samodzielnym zbiorniku. System ten (instalacja) będzie zintegrowany z instalacją biogazowni oraz z kotłownią miejską (opcjonalnie).