Wsparcie europejskich regionów w innowacji |
Biomasa jest coraz częściej postrzegana jako ważne źródło energii dla Europy. W 2009 r. Komisja Europejska ustaliła wiążący cel w zakresie energii odnawialnej, jakim jest 20% udział energii odnawialnej w całkowitym bilansie energetycznym do 2020 r. Aby to osiągnąć, Komisja Europejska zaproponowana strategię, która polega na zwiększeniu wykorzystania energii z biomasy, głównie zrębek oraz biomasy rolniczej, gdyż posiada ona największy potencjał.
Produkcja oraz handel biomasą okazały się obiecującą gałęzią w sektorze, który wymaga odpowiednich rozwiązań, aby móc zareagować na międzynarodowy popyt. W porównaniu do tradycyjnego sektora energetycznego, strukturę europejskiego sektora biomasy charakteryzują małe i średnie przedsiębiorstwa. Przemysł energii odnawialnej zatrudnia obecnie ponad 1,5 mln osób. Najnowsze badania przewidują, że do 2020 r., zostanie utworzonych prawie o 3 mln więcej miejsc pracy, szczególnie dla rolników, producentów sprzętu, instalatorów, techników, konstruktorów i inżynierów.
Projekt ROKWOOD będzie wspierał międzynarodową współpracę pomiędzy sześcioma europejskimi klastrami badawczymi w celu poprawy badań i rozwoju oraz wprowadzania na rynek i zwiększenie inwestycji w produkcję biomasy i wykorzystanie jej na poziomie regionalnym. Sześć regionalnych klastrów uczestniczących w projekcie będzie odpowiedzialnych za koordynacje projektu w celu opracowania wspólnego planu działania (JAP) na szczeblu europejskim, który będzie dążył do rozwoju gospodarczego poprzez prowadzenie badań i rozwoju technologicznego w zakresie wybranych kwestii zrównoważonej produkcji i efektywnego wykorzystania biomasy drzewnej.
Każdy regionalny klaster badawczy jest reprezentowany w projekcie ROKWOOD przez trzech partnerów zgodnie z modelem ?triple-helix? (model potrójnej helisy): podmiot gospodarczy, podmiot badawczy i lokalne/regionalne władze. W celu zapewnienia szerokiego upowszechniania rezultatów projektu pomiędzy zainteresowanymi stronami (np. przedstawiciele przemysłu, producenci biomasy, organizacje badawcze) do konsorcjum przyłączyło Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biomasy (EUBIA)